Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Marsz Żywych w Oświęcimiu. Kilka tysięcy Żydów z całego świata przyjedzie do Polski
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 04.05.2024 14:00

Marsz Żywych w Oświęcimiu. Kilka tysięcy Żydów z całego świata przyjedzie do Polski

Marsz Żywych
Fot. praszkiewicz/Shutterstock

6 maja odbędzie się Marsz Żywych w Oświęcimiu, będący hołdem dla ofiar Zagłady - jak donosi PAP. Uczestnicy tradycyjnie przejdą trzykilometrową trasę z obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbędzie się główna ceremonia. 
 

Czym jest Marsz Żywych?

Pierwszy Marsz Żywych miał miejsce w 1988 roku, Od 1996 roku to coroczne wydarzenie. Największy odbył się z udziałem 20 tysięcy osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W Marszach uczestniczyli prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, laureaci Nagrody Nobla i duchowni różnych wyznań.

Obóz Auschwitz został założony przez Niemców w 1940 roku, pierwotnie jako miejsce przetrzymywania Polaków. Dwa lata później powstał Auschwitz II-Birkenau, które stało się miejscem zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 miliona osób.
 

Marsz Żywych 2024

W tym roku 6 maja odbędzie się marsz organizowany z okazji 80. rocznicy zagłady węgierskich Żydów, którzy byli największą grupą deportowanych do KL Auschwitz w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej przez Niemców.  

Według danych udostępnionych przez Muzeum Auschwitz, w okresie od końca kwietnia do sierpnia 1944 roku z Węgier deportowano około 430 tysięcy osób, w tym dzieci, z których ponad 75 procent zostało zamordowanych.
 

Kiedy odbywa się Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady?

Główna ceremonia Marszu Żywych zazwyczaj odbywa się w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady. Marsz Żywych stanowi projekt edukacyjny, pod którego patronatem Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich.

Podczas tego wydarzenia poznają również historię polskich Żydów oraz spotykają się z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami w dniu Jom Ha-Szoa stanowi kulminację tego projektu.

Źródło: PAP
 

Czytaj więcej: Tak za darmo unikniesz środkowego fotela w Ryanairze. Banalnie prosty sposób